Dziś postaramy się zastanowić jak wykonać jedna ze swoich pierwszych trzech skrzynek, w taki sposób, aby COG zaakceptowało ją bez większych problemów. Ale od początku, zapraszam do lektury.
Słowem wyjaśnienia: niniejsza publikacja ma być pomocna dla nowych keszerów zakładających swoje pierwsze trzy skrzynki, dla COG, aby miała mniej pracy z akceptowaniem i tłumaczeniem oraz oczywiście dla nas, abyśmy zdobywali dobre, dobrze zrobione, prawidłowo oznaczone i opisane kesze.

Co to ten COG i dlaczego skrzynki muszą być moderowane?
COG to grupa osób dbająca o to, aby portal opencaching.pl mógł prawidłowo funkcjonować, aby skrzynki których szukamy były na najwyższym poziomie. (aktualny skład COG znajdziesz zawsze TUTAJ. Moderacja pierwszych keszy ma być zwyczajową nauką młodego keszera co i jak robić, aby skrzynka była atrakcyjna a przede wszystkim zgodna z regulaminem.

Od czego zacząć ?
Zweryfikuj w głowie, albo jak tam chcesz cel założenia nowego kesza. Celem może być chęć pokazania okolicy skrzynki, a także zmuszenie ludzi do nadmiernego wykorzystania mózgów do rozwiązywania quizów, zagadek, ucieczek przed teściową itd.

Później znajdź miejsce na kesza, albo lepiej kilka miejsc na ukrycie skrzynki, dokładnie zweryfikuj wszystkie za i przeciw, zwracaj przy tym szczególną uwagę na to, czy sam wybrał/ała byś się po taką skrzynkę. Dopiero po wstępnym zweryfikowaniu tego, wybierz najlepsze z nich i rozpocznij zbieranie informacji o miejscu gdzie będzie kesz. Pamiętaj, że opis skrzynki także jest bardzo ważny.
Po odnalezieniu informacji o docelowym miejscu ukrycia możesz ruszać do kolejnego etapu jakim będzie próba określenia trudności skrzynki, jej rozmiaru i typu – to bardzo ważny etap planowania kesza , na pewno zostaniesz zapytany/na o kilka szczegółów związanych właśnie z tymi elementami podczas akceptacji.

Co zrobić, aby się na tych elementach nie wysypać?
Po pierwsze, zapoznaj się dokładnie z dokumentem opisującym typy skrzynek – pozwoli Ci on wybrać odpowiedni typ dla Twojej nowej skrzynki. Następnie trzeba wybrać wielkość kesza, w czym pomoże Ci również dokument z ABC Geocachingu: Rozmiar skrzynki. Kolejnym etapem, przez który musisz przejść, jest ocena trudności zadań i terenu dla skrzynki a w tym pomoże Ci prosty formularz.

Dalej już prawie same przyjemności czyli przygotowanie pudełka, naklejki, fanty, rejestrowanie itd.
Przy wyborze dobrego pudła należy kierować się przede wszystkim odpornością na wilgoć czyli jednego z największych wrogów keszera. Polecam szczególnie wszelkiego rodzaju pojemniki klipsowe (zwracajcie uwagę na to, czy pojemnik ma uszczelkę – to ważne).

Etykieta
W dalszym etapie skrzynkę trzeba oznaczyć. Takie etykiety na początek oczywiście wystarczą, jednak na pewno w kolejnych keszach będziecie próbować wykonać coś swojego.

Certyfikaty
STF i TTF

Czas na certyfikat FTF, czyli certyfikat dla pierwszego znalazcy. To zazwyczaj kawałek papieru z nadrukiem lub napisem takim jak tutaj. Oczywiście to tylko przykład – certyfikaty mogą mieć różną formę a ich treść zależy od Twojej wyobraźni i umiejętności. Zachęcam Was gorąco do wykonania takiego certyfikatu nie tylko dla pierwszego (FTF), ale również dla drugiego (STF) i trzeciego (TTF) znalazcy. Często, szczególnie w miejskich keszach, FTF szybko znajduje swojego właściciela, a na dodatek jest po niego wyścig, więc warto uhonorować dwóch kolejnych znalazców.

Logbook

Dalej trzeba wykonać “księgę gości” czyli – logbook. Przykład logbooka w formacie A6 znajdziesz tutaj, aczkolwiek, tak samo jak z certyfikatami, na pewno prędzej czy później zapragniesz zrobić coś swojego, a wtedy warto będzie zerknąć chociażby do tutaj. Co powinieneś wiedzieć o logbookach? Oczywiście im mniejsza skrzynka, tym logbook mniejszy, aby można go było w niej zmieścić. Staraj się umieszczać Twoją “księgę gości” w torebce strunowej co dodatkowo zabezpieczy ją przez wilgocią. Jeżeli mimo Twoich zabiegów dojdzie do zawilgocenia zawartości skrzynki to tutaj znajdziesz porady jak sobie z tym poradzić.

Zawartość skrzynki – na wymianę
I najprzyjemniejsza cześć zakładania skrzynki – fanty. Różne szkoły panują wśród keszerów, ja osobiście lubię się przyłożyć do fantów, czyli zrobić kesza „na bogato” jak to mówi jeden z moich kolegów keszerów. Czy to znaczy, że mam wydać na fanty masę kasy? Nie, w żadnym wypadku! Staraj się do środka włożyć to, co sam chciałbyś/chciałabyś wyciągnąć. Unikaj prezerwatyw, tamponów, podpasek, podgrzewaczy (te małe świeczki), skasowanych biletów czy kapsli. Zatem co zostawiać? Masę przydatnych rzeczy można wstawić do skrzynki – zestaw naprawczy do roweru (dętka, z klejem i łatką + wentyl), mapę szlaków pieszych / rowerowych, mini kompas, ozdobne otwieracze, smycze itd. Można, a nawet powiedział bym, że trzeba dodać do skrzynki jakieś gadżety, które promują okolicę – jakiś sklep z pamiątkami można “zaatakować” celu zdobycia takich drobnych fantów. Pamiętaj, że to, jaka będzie Twoja pierwsza skrzynka, tak mogą Cię zapamiętać keszerzy, więc warto się postarać za pierwszym razem i oczywiście podwyższać swój poziom przy każdej kolejnej skrzynce.

Ukrycie i koordynaty GPS
Po wyposażeniu kesza przychodzi czas na ukrycie i to naprawdę najtrudniejsza sprawa, na którą COG zwraca szczególną uwagę. Osoba z COG sprawdzi bardzo dokładnie to, czy podane przez Ciebie koordynaty GPS są dokładne i czy wskazują odpowiednie miejsce. Jak? Wpisując podane przez Ciebie dane GPS sprawdzą, czy miejsce na satelitarnej mapie zgadza się z Twoim opisem (czasem osobiście pojadą zobaczyć jak to wygląda na miejscu lub podeślą w tym celu zaufaną osobę, która ma niedaleko). W razie nieścisłości nie dojdzie do akceptacji i zostaniesz poproszony/na o poprawę danych lub dodatkowe wyjaśnienia.

Jak uniknąć błędów w danych GPS ? Na forum znajdziesz krótki poradnik. I to chyba już wszystko – dalej tylko kwestia rejestracji skrzynki w serwisie. Aby tego dokonać, po zalogowaniu wybierz z menu opcję ZAŁÓŻ SKRZYNKĘ.
W tym miejscu możesz wrócić do informacji, które zebrałeś/aś na samym początku przygotowań do założenia skrzynki – będziesz musiał/ła wykonać opis miejsca (może trochę historii, mała podpowiedź).

Jak najlepiej wykonać opis skrzynki?
Nie za długi, ale także nie za krótki. Jeżeli miejsce jest historyczne, warto o tym wspomnieć. Jeżeli nie, postaraj się wyjaśnić dlaczego właśnie to miejsce a nie inne, co ma w sobie takiego szczególnego. Oczywiście oszczędź nam historii swojego życia, nie pisz o miejscu oświadczenia przyszłej albo przeszłej żonie, o tym że tu kiedyś.. ehmm no wiecie itd. Warto wspomnieć też krótko co zostało na wyposażeniu skrzynki. Pamiętaj także o poprawnym doborze atrybutów skrzynki, mogą one pomóc szukać Twojego skarbu.

Zdjęcia. Nooo tak trzeba dodać zdjęcia – aby nie zepsuć zabawy, staraj się nie pokazać na zdjęciu samego kesza w zaroślach tylko PODPOWIEDŹ! Geocaching nie jest zabawą w chowanego pamiętaj o tym. Będziesz miał/a możliwość dodania podpowiedzi, która będzie zakodowana – możesz dodać tam dokładniejsza instrukcję ułatwiającą odnalezienia Twojego skarbu.

Co napisać w wiadomości do COG?
Najlepiej zrobić zdjęcie samego pudełka, zawartości i logbooka, aby koordynator mógł określić, czy podane przez Ciebie dane o wielkości, typie i trudności są prawidłowe. Dobrze wykonać także fotki miejsca ukrycia oraz maskowania, aby koordynator mógł zobaczyć miejsce i przekonać się “na własne oczy” o poprawnym miejscu ukrycia.
Poza tym jak wspomniałem wcześniej warto zadbać o poprawność i dokładność GPS, jeżeli korzystasz z nawigacji samochodowej lub smartfona, to dobrym rozwiązaniem sprawdzenie danych na mapie v3 ← pełny ekran ← widok satelitarny. Jeżeli wszystko się zgadza, za kilka godzin Twoja skrzynka będzie zaakceptowana przez COG a jej status zmieni się z “Ukryta do czasu weryfikacji”
na “Jeszcze niedostępna”. Teraz wystarczy tylko zmienić jej status i czekać na pierwszych znalazców…

Jak zrobić dobrego kesza który będzie się podobał?
Pamiętaj, że pierwsza założona skrzynka mówi o Tobie, więc nie rób jej na siłę zaraz po zdobyciu regulaminowych 10 keszy. Warto zdobyć więcej skrzynek, zobaczyć jak robią to starsi, doświadczeni keszerzy. Takie “podglądanie” doda pomysłów na dobre maskowanie, miejsce ukrycia, wyposażenie. Pytanie o ewentualne niejasności nie boli, lepiej zapytać niż popełnić jakąś gafę. I pamiętajcie – COG to tylko ludzie, mają poza geocachingiem jeszcze masę innych spraw na głowie, więc bądź cierpliwy/a w kontakcie z nimi!

Treść wpisu została zaakceptowana przez COG i przedstawia wymagania dotyczące skrzynek obowiązujące w dniu publikacji tego wpisu.
W kategoriach: Tutoriale
Tagi: , ,
Rekomendacje: 39

komentarze 32 .

  1. podgrzewacze rulez pisze:

Dodaj komentarz


Możesz dołączyć zdjęcie do komentarza klikając tutaj.

OC

OpenCaching w Polsce

STRONA GŁÓWNA | FORUM | ABC GEOCACHINGU