Dziś postaramy się zastanowić jak wykonać jedna ze swoich pierwszych trzech skrzynek, w taki sposób, aby COG zaakceptowało ją bez większych problemów. Ale od początku, zapraszam do lektury.
Słowem wyjaśnienia: niniejsza publikacja ma być pomocna dla nowych keszerów zakładających swoje pierwsze trzy skrzynki, dla COG, aby miała mniej pracy z akceptowaniem i tłumaczeniem oraz oczywiście dla nas, abyśmy zdobywali dobre, dobrze zrobione, prawidłowo oznaczone i opisane kesze.

Co to ten COG i dlaczego skrzynki muszą być moderowane?
COG to grupa osób dbająca o to, aby portal opencaching.pl mógł prawidłowo funkcjonować, aby skrzynki których szukamy były na najwyższym poziomie. (aktualny skład COG znajdziesz zawsze TUTAJ. Moderacja pierwszych keszy ma być zwyczajową nauką młodego keszera co i jak robić, aby skrzynka była atrakcyjna a przede wszystkim zgodna z regulaminem.

Od czego zacząć ?
Zweryfikuj w głowie, albo jak tam chcesz cel założenia nowego kesza. Celem może być chęć pokazania okolicy skrzynki, a także zmuszenie ludzi do nadmiernego wykorzystania mózgów do rozwiązywania quizów, zagadek, ucieczek przed teściową itd.

Później znajdź miejsce na kesza, albo lepiej kilka miejsc na ukrycie skrzynki, dokładnie zweryfikuj wszystkie za i przeciw, zwracaj przy tym szczególną uwagę na to, czy sam wybrał/ała byś się po taką skrzynkę. Dopiero po wstępnym zweryfikowaniu tego, wybierz najlepsze z nich i rozpocznij zbieranie informacji o miejscu gdzie będzie kesz. Pamiętaj, że opis skrzynki także jest bardzo ważny.
Po odnalezieniu informacji o docelowym miejscu ukrycia możesz ruszać do kolejnego etapu jakim będzie próba określenia trudności skrzynki, jej rozmiaru i typu – to bardzo ważny etap planowania kesza , na pewno zostaniesz zapytany/na o kilka szczegółów związanych właśnie z tymi elementami podczas akceptacji.

Co zrobić, aby się na tych elementach nie wysypać?
Po pierwsze, zapoznaj się dokładnie z dokumentem opisującym typy skrzynek – pozwoli Ci on wybrać odpowiedni typ dla Twojej nowej skrzynki. Następnie trzeba wybrać wielkość kesza, w czym pomoże Ci również dokument z ABC Geocachingu: Rozmiar skrzynki. Kolejnym etapem, przez który musisz przejść, jest ocena trudności zadań i terenu dla skrzynki a w tym pomoże Ci prosty formularz.

Dalej już prawie same przyjemności czyli przygotowanie pudełka, naklejki, fanty, rejestrowanie itd.
Przy wyborze dobrego pudła należy kierować się przede wszystkim odpornością na wilgoć czyli jednego z największych wrogów keszera. Polecam szczególnie wszelkiego rodzaju pojemniki klipsowe (zwracajcie uwagę na to, czy pojemnik ma uszczelkę – to ważne).

Etykieta
W dalszym etapie skrzynkę trzeba oznaczyć. Takie etykiety na początek oczywiście wystarczą, jednak na pewno w kolejnych keszach będziecie próbować wykonać coś swojego.

Certyfikaty
STF i TTF

Czas na certyfikat FTF, czyli certyfikat dla pierwszego znalazcy. To zazwyczaj kawałek papieru z nadrukiem lub napisem takim jak tutaj. Oczywiście to tylko przykład – certyfikaty mogą mieć różną formę a ich treść zależy od Twojej wyobraźni i umiejętności. Zachęcam Was gorąco do wykonania takiego certyfikatu nie tylko dla pierwszego (FTF), ale również dla drugiego (STF) i trzeciego (TTF) znalazcy. Często, szczególnie w miejskich keszach, FTF szybko znajduje swojego właściciela, a na dodatek jest po niego wyścig, więc warto uhonorować dwóch kolejnych znalazców.

Logbook

Dalej trzeba wykonać „księgę gości” czyli – logbook. Przykład logbooka w formacie A6 znajdziesz tutaj, aczkolwiek, tak samo jak z certyfikatami, na pewno prędzej czy później zapragniesz zrobić coś swojego, a wtedy warto będzie zerknąć chociażby do tutaj. Co powinieneś wiedzieć o logbookach? Oczywiście im mniejsza skrzynka, tym logbook mniejszy, aby można go było w niej zmieścić. Staraj się umieszczać Twoją „księgę gości” w torebce strunowej co dodatkowo zabezpieczy ją przez wilgocią. Jeżeli mimo Twoich zabiegów dojdzie do zawilgocenia zawartości skrzynki to tutaj znajdziesz porady jak sobie z tym poradzić.

Zawartość skrzynki – na wymianę
I najprzyjemniejsza cześć zakładania skrzynki – fanty. Różne szkoły panują wśród keszerów, ja osobiście lubię się przyłożyć do fantów, czyli zrobić kesza „na bogato” jak to mówi jeden z moich kolegów keszerów. Czy to znaczy, że mam wydać na fanty masę kasy? Nie, w żadnym wypadku! Staraj się do środka włożyć to, co sam chciałbyś/chciałabyś wyciągnąć. Unikaj prezerwatyw, tamponów, podpasek, podgrzewaczy (te małe świeczki), skasowanych biletów czy kapsli. Zatem co zostawiać? Masę przydatnych rzeczy można wstawić do skrzynki – zestaw naprawczy do roweru (dętka, z klejem i łatką + wentyl), mapę szlaków pieszych / rowerowych, mini kompas, ozdobne otwieracze, smycze itd. Można, a nawet powiedział bym, że trzeba dodać do skrzynki jakieś gadżety, które promują okolicę – jakiś sklep z pamiątkami można „zaatakować” celu zdobycia takich drobnych fantów. Pamiętaj, że to, jaka będzie Twoja pierwsza skrzynka, tak mogą Cię zapamiętać keszerzy, więc warto się postarać za pierwszym razem i oczywiście podwyższać swój poziom przy każdej kolejnej skrzynce.

Ukrycie i koordynaty GPS
Po wyposażeniu kesza przychodzi czas na ukrycie i to naprawdę najtrudniejsza sprawa, na którą COG zwraca szczególną uwagę. Osoba z COG sprawdzi bardzo dokładnie to, czy podane przez Ciebie koordynaty GPS są dokładne i czy wskazują odpowiednie miejsce. Jak? Wpisując podane przez Ciebie dane GPS sprawdzą, czy miejsce na satelitarnej mapie zgadza się z Twoim opisem (czasem osobiście pojadą zobaczyć jak to wygląda na miejscu lub podeślą w tym celu zaufaną osobę, która ma niedaleko). W razie nieścisłości nie dojdzie do akceptacji i zostaniesz poproszony/na o poprawę danych lub dodatkowe wyjaśnienia.

Jak uniknąć błędów w danych GPS ? Na forum znajdziesz krótki poradnik. I to chyba już wszystko – dalej tylko kwestia rejestracji skrzynki w serwisie. Aby tego dokonać, po zalogowaniu wybierz z menu opcję ZAŁÓŻ SKRZYNKĘ.
W tym miejscu możesz wrócić do informacji, które zebrałeś/aś na samym początku przygotowań do założenia skrzynki – będziesz musiał/ła wykonać opis miejsca (może trochę historii, mała podpowiedź).

Jak najlepiej wykonać opis skrzynki?
Nie za długi, ale także nie za krótki. Jeżeli miejsce jest historyczne, warto o tym wspomnieć. Jeżeli nie, postaraj się wyjaśnić dlaczego właśnie to miejsce a nie inne, co ma w sobie takiego szczególnego. Oczywiście oszczędź nam historii swojego życia, nie pisz o miejscu oświadczenia przyszłej albo przeszłej żonie, o tym że tu kiedyś.. ehmm no wiecie itd. Warto wspomnieć też krótko co zostało na wyposażeniu skrzynki. Pamiętaj także o poprawnym doborze atrybutów skrzynki, mogą one pomóc szukać Twojego skarbu.

Zdjęcia. Nooo tak trzeba dodać zdjęcia – aby nie zepsuć zabawy, staraj się nie pokazać na zdjęciu samego kesza w zaroślach tylko PODPOWIEDŹ! Geocaching nie jest zabawą w chowanego pamiętaj o tym. Będziesz miał/a możliwość dodania podpowiedzi, która będzie zakodowana – możesz dodać tam dokładniejsza instrukcję ułatwiającą odnalezienia Twojego skarbu.

Co napisać w wiadomości do COG?
Najlepiej zrobić zdjęcie samego pudełka, zawartości i logbooka, aby koordynator mógł określić, czy podane przez Ciebie dane o wielkości, typie i trudności są prawidłowe. Dobrze wykonać także fotki miejsca ukrycia oraz maskowania, aby koordynator mógł zobaczyć miejsce i przekonać się „na własne oczy” o poprawnym miejscu ukrycia.
Poza tym jak wspomniałem wcześniej warto zadbać o poprawność i dokładność GPS, jeżeli korzystasz z nawigacji samochodowej lub smartfona, to dobrym rozwiązaniem sprawdzenie danych na mapie v3 ← pełny ekran ← widok satelitarny. Jeżeli wszystko się zgadza, za kilka godzin Twoja skrzynka będzie zaakceptowana przez COG a jej status zmieni się z „Ukryta do czasu weryfikacji”
na „Jeszcze niedostępna”. Teraz wystarczy tylko zmienić jej status i czekać na pierwszych znalazców…

Jak zrobić dobrego kesza który będzie się podobał?
Pamiętaj, że pierwsza założona skrzynka mówi o Tobie, więc nie rób jej na siłę zaraz po zdobyciu regulaminowych 10 keszy. Warto zdobyć więcej skrzynek, zobaczyć jak robią to starsi, doświadczeni keszerzy. Takie „podglądanie” doda pomysłów na dobre maskowanie, miejsce ukrycia, wyposażenie. Pytanie o ewentualne niejasności nie boli, lepiej zapytać niż popełnić jakąś gafę. I pamiętajcie – COG to tylko ludzie, mają poza geocachingiem jeszcze masę innych spraw na głowie, więc bądź cierpliwy/a w kontakcie z nimi!

Treść wpisu została zaakceptowana przez COG i przedstawia wymagania dotyczące skrzynek obowiązujące w dniu publikacji tego wpisu.
W kategoriach: Tutoriale
Tagi: , ,
Rekomendacje: 39

komentarze 32 .

 1. podgrzewacze rulez pisze:

  Co jest złego w podgrzewaczach?

  • Woj37 pisze:

   Tja, podgrzewacze rulez. Fakt, mogą się kruszyć i to nie jest fajne, ale myślę że jeszcze się nadają na fanty (sam ich czasem używam), w przeciwieństwie do zwykłych świeczek, które zostawiają głównie po sobie parafinowy syff.

   • u810 pisze:

    Podgrzewacz to super uniwersalna rzecz:
    – ładnie pachnie w keszu
    – można nim dosmarować narty gdy klei się śnieg
    – pomaga rozpalić ognisko gdy nie jest całkiem sucho
    – albo można nim coś nawet podgrzać lub wysuszyć

    Jeden z przydatniejszych fantów do znalezienia w keszu w przeciwieństwie do zabawek z czekoladowych jajek, szklanych kulek, certyfikatów ftf, naklejek itp.

    Ja też nie mam pojęcia dlaczego autor wyklucza podgrzewacze.

  • DJ Maciekk pisze:

   To zwykły syf, który zaśmieca skrzynki. Zawsze podczas serwisu swoich skrzynek kieruję takie śmieciofanty prosto do śmietnika. To nie OpenŚmietnik, tylko OpenCaching. Fant to coś ciekawego – a nie np. połamaniec z kinderjaja.

  • lavinka pisze:

   W samych podgrzewaczach nic, natomiast średnio znoszą brud i wilgoć, łatwo się zapiaszczają, bywa że zafaflunią inne fanty. Dlatego warto je wrzucić w strunówkę i dopiero wrzucić do skrzynki. Mnie podgrzewacze nie zawadzają, takoż i tradycyjne świeczki, zwłaszcza w skrzynkach przycmentarnych. Już prędzej papierowe kupony czy wizytówki, ale znowu to pochodna nieodporności na wilgoć. Oraz alko, bo OC jednak nie jest pijalnią wódki. Co jest złego w kinderce? Bo nikomu niepotrzebna? O to chodzi. Lepiej drogi kompas, jasne. Kiedyś wrzucałam droższe rzeczy, po roku zazwyczaj nie było po nich śladu, ba.. po pierwszych kilkunastu znalezieniach skrzynka potrafiła opustoszeć, bo oczywiście co cenniejsze fanty znikały a nikt niczego nie wkładał w zamian. Kinderki i kulki to bezpieczne fanty, większość ludzisków się nie połaszczy, a w skrzynce przynajmniej kolorowo. Dopóki wrzucam do skrzynek plastic fantastic, przynajmniej mam pewność, że w ciągu miesiąca nie zostanie w niej sam logbook. 🙂

   • Ranwers pisze:

    Fajność fantów to sprawa bardzo indywidualna. Wydaje mi się, że o ile fanty nie niszczą zawartości kesza, nie są zużyte, czy bezwartościowe to powinna panować po prostu uczciwość w wymianie fantów na coś o podobnej wartości.
    Nie rozumiem za to dyskryminowania niektórych fantów, bo „mi się nie podobają”. Wszyscy jesteśmy dorosłymi ludźmi a co za tym idzie potrafimy podjąć decyzję, co jest dla nas, a co nie. O ile fanty są legalne, to nie powinno być problemu. Nie popieram palenia, ale papierosy zabezpieczone tak, żeby nie zasyfiły kesza i nie zgniły – czemu nie, ja ich po prostu nie wezmę, ale już czytałem w logach zadowolenie z papierosa w keszu, bo palaczowi skończyły się własne, a do sklepu daleko. Alkohol tak samo jest dla ludzi, jeżeli ktoś nie ma ochoty, niech zostawi flaszkę dla następnych. Sam nie raz zabierałem „małpki” i nie raz zdarzało mi się je zostawiać – nie spotkałem się z niezadowoleniem znalazcy.

    Odpowiedzi na trzy proste pytania określają w/g mnie dobry fant:
    1) Czy sam zabrał(a) bym go z chęcią kesza?
    2) Czy przetrwa zalanie kesza?
    3) Czy może zniszczyć / zabrudzić zawartość kesza?
    tak, tak, nie – to prawidłowy klucz odpowiedzi 😉

    • Fedox9 pisze:

     Proszę zauważyć że w geocaching bawią się nie tylko dorośli, ale też niepełnoletni ludzie. A przecież nie powinno się rozpowszechniać palenia i picia alkocholu przez zabawę.

     • Emilovelike pisze:

      Jakie dziecko, które lubi skrzynki i ich nie niszczy i ma do nich szacunek- pali lub pije?
      Tylko nierozważne, nieogarnięte nastolatki, które robią to tylko dla szpamu…

 2. Nidaros pisze:

  W linku: „Takie etykiety” jest chyba błąd ponieważ prowadzi do nikąd. Ale ogólnie to super poradnik 🙂

 3. subo pisze:

  co złego w podgrzewaczach? Jak to co, smierdzą, kruszą się, roznosi się woń po caaaałym keszu, a nie każdy akceptuje takie pachnidła, pamiętajcie o tym!

 4. sebastian pisze:

  Świetny artykuł. Dodałbym jeszcze, że przed założeniem pierwszych skrzynek warto się skontaktować z lokalnym Przewodnikiem:

  „Na mapie możesz poszukać czy w Twojej okolicy jest jakiś geocacher który oferuje swoją pomoc innym jako wolontariusz Przewodnik geocachingu, który był aktywny przez ostatnie 90 dni.

  Przewodnik po geocaching’u może:
  – Pomóc dowiedzieć się więcej o geocachingu,
  – Pomóc jak rejestrować / szukać skrzynek na serwisie OC PL,
  – Pomoże w terenie zobaczyć o co w tym wszystkim chodzi, jak szukać, jak dobrze ukryć itd.

  Możesz skontaktować sie z Przewodnikiem via Email i umówić się na spotkanie.”

  Nie lansuje się, ale taka współpraca jest owocna i pierwsza założona przez kolegę skrzynka, który skorzystał przy tym z pomocy Przewodnika ma na 5 znalezień 3 rekomendacje i ocenę znakomita (+3.0) 🙂

  • Stryker pisze:

   przewodnik może niektórym odpowiadać i być potrzebny, ale dla mnie samodzielne odkrywanie wszystkiego od podstaw było fajnym doświadczeniem 😉

  • Ranwers pisze:

   Bardzo dobra rada, chociaż chyba nieużywana… Do mnie odezwał się chyba jeden (może dwóch) keszerów z pojedynczymi pytaniami.

 5. Silent A pisze:

  Ja natomiast polecam przed założeniem pierwszej skrzynki znaleźć minimum 100 innych skrzynek, nie tylko 10 jak wymaga OC. Im więcej skrzynek tym lepiej wiemy o co w tym wszystkim chodzi i poznajemy więcej możliwości konstrukcji i ukrycia skrzynki.
  Poza akceptacją COGu o co nie jest wcale tak trudno ważna jest sama skrzynka, aby po akceptacji nie dostawała niskich ocen i nie była omijana lub wręcz ignorowana przez innych keszerów. Akceptacja COGu to tylko początek, tak naprawdę „kariera” skrzyki zaczyna się po akceptacji i o tym trzeba myśleć przy zakładaniu.

  • dallas pisze:

   100 to może przesada bo co mają powiedzieć mieszkańcy niewielkich miejscowości gdzie w okolicy 5 skrzynek. Ale jestem za podniesieniem limitu.
   Inną rzecz, którą bym wprowadził to limit zakładania skrzynek po 10 znalezieniach. Zdarza się, że gdy ludzie osiągając możliwość tworzenia swoich miejscówek tworzą od razu kilka na podobnym poziomie czyli kiepskim. Czasem zaglądam i widzę – 24 znalezione, 8 założone.
   Pierwsze swoje trzy skrzynki można by zakładać co np. 10-20 znalezień i jakość tworzenia się większa.

   • bobiko pisze:

    Macie rację, że najpierw powinno sie znaleźć odpowiednią ilość keszy zanim sie podejmie założenia własnych.

    Ale nie mogę zgodzić się na zwiększenie limitu, potrzebnych do założenia keszy, ponieważ nie każdy ma takie szczęście, że w okolicy bliskiej/dalszej znajdzie tyle skrzynek. Oczywiście, uczy go pokory ale jest ryzyko ze może odstraszyć narybek.

    Sam sie doświadczyłem w zeszłym roku ale swoje zrobiłem. wciągnąłem w zabawę 1-3 osoby, nawiązałem kontakty z innymi i w ten sposób powoli okolica przestaje byc keszową pustynia. I tak, nie lubię wielkomiejskich skrzyneczek, zwłaszcza mikro a nie zawsze moge liczyć na obecność drugiej osoby. Wyjątek zrobił przyjaciel, idac ze mną po kesza pod stację maltańską @ Poznań.

    Działalność COGu oceniam niezwykle sympatycznie, ponieważ otrzymałem niezwykle cenne rady i niezła dawkę 🙂 opowiadań i przykładów.

   • lavinka pisze:

    Wiesz, widziałam kiepskie skrzynki osób które znalazły kilkadziesiąt keszy, widziałam też dobre skrzynki zupełnie początkujących. Dużo zalezy od tego czy ktoś zaczyna bawić się w mieście i fiknie 10 mikrusów ependorfek, czy pod miastem, gdzie można znaleźć więcej większych skrzynek z fantami. To trochę loteria, ale te 10 na początek to zawsze coś. Kiedyś było chyba 30 i to było dość dużo. Potem było zero i w serwisie pojawiło się dużo keszośmieci. Teraz jest chyba lepiej.

    p.s. mój pierwszy kesz był tragiczny, mimo wielu znalezień, chyba za trzecią zmianą zaczął być możliwy, choć ze względów obiektywnych nadal musi być nielubianym zakopkiem. 😉

   • Emilovelike pisze:

    Dobrze by było, gdyby na każde 10 znalezionych skrzynek mogła by być 1 do złożenia, czyli np jak ktoś ma 28 skrzynek to może założyć tylko dwie, a gdy sie przekroczy załóżmy 200 to już można zakładać ile sie chce 🙂

 6. ori pisze:

  Akurat przymierzam się do założenia pierwszej skrzynki. Z chęcią znalazłabym i 150 przed założeniem pierwszej, ale okolica uboga w kesze i chciałabym zaktywizować okolicę :). Z racji, że jestem początkującym użytkownikiem zakładam, że ktoś z COG chciałby je zweryfikować osobiście i stąd moje pytanie – czy założyć najpierw pierwszą skrzynkę, czekać na weryfikację, potem drugą i trzecią, czy założyć trzy i zgłosić do COG, żeby za jednym zamachem mogli je zweryfikować?

  • chinczyk pisze:

   Witam widzę że myślisz takimi samymi kategoriami jak ja na początku, zakładając swojego pierwszego kesza sądziłem iż ktoś z COGu przyjedzie osobiście i sprawdzi wszystko, niestety osoby będące w Centrum Obsługi Keszera to ludzie pracujący, mający rodziny itd. Dlatego akceptowanie odbywa drogą elektroniczną i to pewnie w 99% (nie chcę odpowiadać za COG tu) Dlatego czy zrobisz jedną skrzynkę i poddasz akceptacji czy więcej za jednym zamachem to niczego nie zmieni. Osobiście proponuję zrób pierw swojego pierwszego kesza, odczekaj na znalezienia, opinie i na ich podstawie weryfikuj plany na kolejne skrzynki. Wierz mi to zaprocentuje dobrymi ocenami a może i rekomendacjami.
   Pozdrawiam

 7. Silent A pisze:

  Keszowanie to również wyjazdy. Jak nie ma skrzynek wokół mnie to trzeba jechać dalej. Chyba nie sądzicie że osoby które znalazły kilkaset czy kilka tysięcy keszy znalazły je w swojej miejscowości ? Nawet warszawiaki nie mają tak dobrze.
  Jeśli naprawde nie ma możlwiości zgromadzenia kapitału dziesiątek, setek znalezionych skrzynek to trzeba startować małymi kroczkami – założyć pierwszą skrzynkę, obserwować reakcje znalazców, później kolejną. Najtrudniej założyć pierwszą skrzynkę bo trzeba się przebić i zrozumieć interfejs, poznać proces zakładania, akceptacji i udostępniania skrzynki. No i odpowiedzieć na pytania COGu – nie, nikt nie przyjedzie (specjalnie) sprawdzić skrzynki. Niestety to są tylko pytania, w dodatku niezbyt szczegółowe (nikt nie będzie pytał gdzie i w jaki sposób ukryłeś). Oczywiście w zależności od regionu możesz trafić na różnego COGa, jeden mocniej przetrzepie, inny mniej.

 8. ROBACZKUS pisze:

  Zgadzam się z lavinką zdarzają się skrzynki dobrze zrobione przez początkujących i marnej jakości zakładane przez doświadczonych keszerów.Wszystko zależy od człowieka,jednemu starczy 10,innemu 1000 keszy będzie mało.Szkoda że autor artykułu nie dodał że samo założenie skrzynki to nie wszystko.Uważam ze potem właściciel powinien przynajmniej trochę interesować się jej losem. Ile spotyka się wpisów z prośbami o weryfikacje,serwis,czy poprawienie współrzędnych które pozostają bez odpowiedzi.I tu także widzę zadanie dla COGu. Porady bardzo cenne.Sam przymierzam się do założenia skrzyneczki,ale na pewno nie pozostawię jej potem własnemu losowi.

 9. ori pisze:

  Powiem szczerze, że trochę zawiodłam się na COG 😉 Przygotowałam sobie odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania, obfotografowałam skrzynki i miejsce ich ukrycia, a tu – rachu ciachu i po strachu! Od razu akceptacja 😀

 10. tat11 pisze:

  zgadzam sie z ROBACZKUS , opieka nad keszem jest chyba najważniejsza zawsze można coś tam poprawić , naprawić
  i reagować w razie konieczności

 11. matilis pisze:

  Warto by porawić to o mapie w pełnym ekranie. Orto jest dokładna.

 12. MrSiemaema pisze:

  Siemanko,wiem, że to może głupie, ale kompletnie nie wiem jak robi sie takie podpisy w dzienniku,np.taki jak ty masz TA SKRZYNKA NALEZY DO (i o ten nick mi chodzi) jak zrobic taka grafikę?? Jestem noga w takich rzeczach wiec prosze o podpowiedz 🙂 Pozdrawiam !!!

Dodaj komentarz


Możesz dołączyć zdjęcie do komentarza klikając tutaj.

OC

OpenCaching w Polsce

STRONA GŁÓWNA | FORUM | ABC GEOCACHINGU