Tutorial – pieczęć lakowa
miklobit, 14 stycznia 2012

Dzisiaj krótki ( tylko 15 min 🙂 ) tutorial: jak zrobić własną pieczęć lakową.
Właściwie ten tytuł i zdjęcie tytułowe to ściema – bo my będziemy robić jedynie imitacje – ale od czegoś trzeba zacząć.
W odróżnieniu od prawdziwej pieczęci nasza nie będzie tak bardzo do d… ( tylko 2D zamiast 3D ) , no i możemy sobie naprodukować ( za darmo ) tyle wzorów ile chcemy :-).

A więc siadamy wygodnie, player na fullscreen – 4…3…2…1…0.

komentarzy 21 .

 1. maryush pisze:

  BAAARDZO fajny tutek! I chyba się faktycznie na Inka przerzucę. Natomiast szczerze czekam na temat „Pieczęcie (prawdziwe) 3D”.
  Dzięki!

  • miklobit pisze:

   Jedyna dostępna w warunkach domowych technologia 3D to gumka myszka i dłutko do wycinania. Natomiast produkcja metalowych stempli to chyba tylko jako temat do znanego programu „Jak to jest zrobione” …

   • maryush pisze:

    Gumka+dłutko (u mnie skalpel) – znamy 😉
    Metalowe – zastanawiałem się nad czymś z miękkiego metalu (ołów, cyna, white metal?) co można odlać w domu. Ale myślałem też nad innym materiałem, np. drewnem. Tylko czy to zda egzamin – trzebaby sprawdzić 😉

    • miklobit pisze:

     Cyna/ołów jak najbardziej by się nadawały, choć trwałość będzie znacznie mniejsza od mosiężnej ( mosiądz jest znacznie trwadszy ). Problem jest tylko w odlewie. Z jednej strony opakowanie silikonu do odlewów który by wytrzymał ponad 200st. kosztuje niewiele mnej od wykonania pieczęci mosiężnej, a z drugiej odlew oznacza wykonanie najpierw wykonanie wypukłego modelu, co jest dużo trudniejsze do zrobienia ręcznie niż wklęsły.
     No chyba żeby kombinować ze zrobieniem zwykłej okrągłej pieczątki gumowej a potem użycie jej ( przy okazji ) jako modelu do odlania w metalu.

     • maryush pisze:

      Dokładnie tak sobie myślałem. Silikon – i tak zakupię, bo do innych rzeczy potrzebuję. Zwykła gumowa jako model – chyba byłoby szkoda. No, popróbuję, a jak się zniechęcę to wiem gdzie nabyć mosiężną ;D

     • miklobit pisze:

      Źle napisałem wczoraj – do zrobienia odlewu pieczęci potrzebny jest wklęsły model ( taki sam jak jak pieczęć ) – czyli można probować ręcznie grawerować jakiś miękki materiał.

 2. meteor2017 pisze:

  Przeczytałem „pieczęć lajkowa”… znaczy wstawiasz taką pieczęć do skrzynki i od razu przy znalezieniu znalazca może dać lajka na Facebooku? 😉

  A lavinka usłyszała „pieczeń lajkowa”…

 3. m2m pisze:

  Miklobit, fajny tutorial. U ciebie inkscape taki prosty w obsłudze, u mnie zawsze pioruny latają, jak go odpalam 😉

  Maryush, mogę Ci podesłać anglojęzyczne tutki do pieczęci z gumki. W teorii wiem, jak coś takiego zrobić, w praktyce nie próbowałam.

  • miklobit pisze:

   To co na filmie trwa 15 min w rzeczywistości zajęło 3-4 godz. Trzeba znaleźć w necie tekstury, znaleźć odpowiednie ustawienia kolorów, filtrów, potem to wszystko dokładnie zapisać co i jak krok po kroku. Nagranie tutoriala też nie jest od strzału. Program do nagrywania ma mnóstwo ustawień które trzeba sprawdzić, żeby potem nie wyszło, że całe gadanie trzeba powtarzać itd.
   W sumie to myślę, że ciekawy mógłby być tutorial „Jak nagrać tutorial” :-).

   • Stryker pisze:

    Spróbowałem nagrać coś swojego, ale to, co wyszło nadaje się tylko do kategorii „wpadki przy nagrywaniu tutoriali” 😉

    • miklobit pisze:

     A tak konkretnie to co nie wyszło ?

     • Stryker pisze:

      1. Mówienie do wbudowanego w laptopa mikrofonu jest zupełnie bez sensu (momentami odgłos klikania czy klawiszy zagłusza wszystko)
      2. Telefon lepiej położyć gdzieś dalej (nagrało się charakterystyczne dla gsmów „pykanie”)
      3. Co innego klikam, co innego mówię (+ za szybko)
      Jeszcze kilka prób i będzie ok
      PS. jakim softem to nagrywasz?

    • miklobit pisze:

     Nagranie jest robione przy pomocy Camstudio ( camstudio.org ).
     Koniecznie zewnętrzny mikrofon, najlepiej kierunkowy, z gąbką albo futrzakiem ( żeby dmuchania nie było słychać ). Ja używam mikrofonu stereo z rekordera Zoom H4N, ale taki wbudowany na pałąku w słuchawki też będzie bardzo dobry. Nagranie robię w nocy jak już żadnych hałasów nie ma. Wynoszę z pokoju wszystkie tykające zegary. Telefon leżał zawsze obok i nic się nie działo, ale to chyba zasługa rekordera. Rozjazd klikania z mówieniem najlepiej rozwiązać nagrywając krótkimi fragmenty wg spisanego na kartce scenariusza.
     Po każdym fragmencie pauzuję nagranie i sprawdzam co mam dalej mówić.

   • m2m pisze:

    Ja wiem, że to nie takie proste. Nie mniej u mnie importowanie jednego obrazka trwa kilkanaście minut, nie mówiąc już o wpisaniu tekstu na okrąg…
    W Twoim tutorialu widać, że inkscape znasz bardzo dobrze 🙂

  • maryush pisze:

   Dzięki, ale gumkowych znam technologię. Tylko że nie próbowałem gumką odciskać znaków w laku 😉

 4. m2m pisze:

  Miklobit, to może jeszcze tutorial jak zrobić same kontury jakiegoś np. budynku ze zdjęcia? Mam coina ze zlotu z Jury z konturami zamku a chodzi mi po głowie pieczątka i coiny z Wawelem/K. Mariackim czy Sukiennicami.

  • miklobit pisze:

   Trudno zrobić ogólny tutorial na taki temat, bo ciężko znaleźć/zrobić takie zdjęcie, żeby automatycznie wyciągnąć ładne kontury. W przypadku Jury to chyba było tak, że kontury były rysowane ręcznie na podłożonej w programie bitmapie. Trzeba wczytać bitmapę na osobną warstwę, przesunać ją na spód i zablokować.

   • m2m pisze:

    Tak też usiłuję robić, ale nie za bardzo u mnie z precyzją.. Liczyłam na to, że jest jakiś filtr wyciągający kontury. Dzięki za odpowiedź.

    • miklobit pisze:

     Jak najbardziej są filtry krawędziowe.
     Tyle że szybciej jest narysować krawędź i ją wygładzić narzędziami do edycji ściezki ( np zmniejszając liczbę węzłów ) niż czyścić automatycznie generowane krawędzie. No chyba, że się trafi jakiś dobre zdjęcie.

 5. zuzianka525 pisze:

  błagam, bo to boli.. KOŁO, nie okrąg ;(

Dodaj komentarz


Możesz dołączyć zdjęcie do komentarza klikając tutaj.

OC

OpenCaching w Polsce

STRONA GŁÓWNA | FORUM | ABC GEOCACHINGU